مقالات, مقالات عمومی

بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن

بیماری های شغلی

تماس روزانه با مواد خطرناک در محل کار می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی در آینده برای شما یا کارکنانتان شود. بیماری های شغلی می توانند وحشتناک و کشنده باشند، بنابراین ارزش دارد که در مورد نحوه پیشگیری از بیماری ها و حوادث آموزش ببینید. به عنوان یک کارفرما این مسئولیت شماست اطمینان حاصل کنید که برخوردهای خطرناک را کنترل کرده، بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن از آن را آموزش داده  و PPE مناسب را برای کارگران خود فراهم می کنید.

به عنوان یک کارگر هم این مسئولیت شماست که از تمام تجهیزات حفاظتی که به شما ارائه شده است به درستی استفاده کنید. در اینجا به پنج نوع بیماری شغلی اشاره می کنیم که اگر کارکنان در محیط کار محافظت نشوند، می توانند به آنها مبتلا شوند.

یبماری شغلی

1.   بیماری ریه| بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن

سالانه هزاران نفر بر اثر بیماری های شغلی در ریه جان خود را از دست می دهند. برای بسیاری از افراد، این آسیب سال ها پیش با استنشاق گرد و غبار، دود یا گازهای خاصی در محل کار اتفاق افتاده است. تنفس در این مواد می تواند منجر به بیماری های ریوی جدی و طولانی مدت مانند آزبستوز، COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه)، سیلیکوزیس، آسم و سرطان شود.

برخی صنایع و نقش های شغلی بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند. هر فردی که در ساخت و ساز، سنگ کاری، منسوجات یا جوشکاری کار می کند ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری ریوی باشد. با این حال، برخی از مواردی که ممکن است انتظار نداشته باشید کشاورزی و آرایشگری هستند. در نتیجه مهم است این بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن را بشناسید.

چگونه از بیماری ریه پیشگیری کنیم؟

برای محافظت از کارکنان خود در برابر استنشاق مواد مضر، بیشتر در مورد آزبست، دستورالعمل های خاصی را برای جلوگیری از این بیماری شغلی اجرا کنید. به عنوان کارفرما، باید از کارگران خود در برابر آسیب محافظت کنید. یک راه عالی برای آشنایی با این بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن، انجام ارزیابی ‌های کامل ریسک است. همچنین می ‌توانید به کارمندان خود در مورد خطرات تنفس در مواد خطرناک آموزش دهید، معاینات دوره ای را الزامی کرده و تجهیزات PPE مانند ماسک تمام صورت 6300 X-PLORE دراگر را با درجه ‌بندی ایمنی صحیح تهیه کنید. این کار می تواند خطر ابتلای کارگر به بیماری ریوی را تا حد زیادی کاهش دهد.

1.   مسمومیت از سرب| بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن

مسمومیت با سرب می تواند خطر بزرگی برای هر کسی باشد که مدتی را در شغلی که با سرب سر و کار دارد گذرانده است زیرا منجر به بسیاری از بیماری های شغلی می شود. برخی از این مشاغل عبارتند از کشتی سازی، ذوب سرب، لعاب کاری سفال، رنگ بری یا لوله کشی. تنفس گرد و غبار سرب می تواند باعث مشکلات سلامتی جدی مانند ناباروری، بیماری کلیوی و آسیب مغزی شود. اگر سرب را در بدن خود جذب کنید، قبل از اینکه در استخوان ‌های شما جمع شود، در جریان خون گردش می‌ کند. کارگرانی که سرب جذب کرده ‌اند می ‌توانند تا سال‌ ها قبل از بروز هر گونه علائمی کار کنند. علائم عبارتند از حالت تهوع، کاهش وزن، مشکلات حافظه و یا درد معده.

چگونه از مسمومیت با سرب جلوگیری کنیم؟

ما نه تنها می‌توانیم سرب را از طریق تنفس جذب کنیم، بلکه می‌توانیم آن را از طریق نوشیدن، خوردن، سیگار کشیدن یا جویدن ناخن‌ها ببلعیم. مهم است که این بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن را جدی بگیریم. پس مطمئن شوید برای هر کسی که با سرب کار می ‌کند یک برنامه غذای مشخص در نظر گرفته ‌اید و مطمئن شوید که دست ‌های آنها را قبل از غذا به درستی شسته می شود.

شما می توانید با انجام ارزیابی های منظم خطر و همچنین تعمیر و نگهداری تجهیزات، قرار گرفتن در معرض سرب را برای کارگران خود کنترل کنید. کارکنان خود را در مورد نحوه جلوگیری از مسمومیت با سرب آموزش دهید. برای مثال خرید دستکش مهندسی چرمی کف دوبل می تواند خطر ابتلا به این بیماری شغلی را برای کارکنان شما کاهش دهد. همچنین مهم است مطمئن شوید که محیط کار آنها جادار و دارای تهویه مناسب است.

2سندرم تونل کارپال

حرکات مکرر دست و موقعیت های نامناسب مچ دست می تواند فشار روی اعصاب و تاندون ها را در تونل کارپال افزایش دهد. اگر هر روز کارهای مشابهی را با دستان خود انجام دهند، ممکن است در معرض خطر سندرم تونل کارپال به عنوان یک بیماری عمومی قرار بگیرند. مشاغلی مانند صندوقدار، آرایشگاه و کارگران کارخانه، اگر اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از آن انجام ندهند، همگی در معرض خطر ابتلا به این بیماری شغلی هستند. در نتیجه مهم است با این بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن آشنا شوید.

 

این عارضه می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. علائم آن سوزن شدن انگشتان، از دست دادن مهارت دستی و درد شانه است. این بیماری می تواند فرد مبتلا را از خوابیدن و انجام وظایف معمول خود در محل کار باز دارد.

کارگران کشاورزی، مانند کشاورزان، هنگام دست زدن به غلات، مخلوط کردن خوراک دام، یا غذا دادن به حیوانات خود در معرض گرد و غبار قرار می گیرند. همچنین بخارات حاصل از مواد شیمیایی که اغلب در صنایع نفت یافت می شود و مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند برای ریه های کارگر خطرناک باشد. در صورت ادامه، این امر می تواند منجر به آسم و یا برونشیت مزمن در مراحل بعدی زندگی شود.

همچنین اگر در ساختمان سازی کار می کنید، بیماری های ریوی مختلفی وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید. اینها شامل مزوتلیوما، آزبستوز و آسم شغلی هستند. کارهایی مانند برش سنگ و پاکسازی قلوه سنگ همگی می توانند مقدار زیادی گرد و غبار مضر ایجاد کنند. اگر گرد و غبار کنترل نشود این کار می تواند برای کارکنان خطرناک باشد.

چگونه از سندرم تونل کارپال جلوگیری کنیم؟

ساده ترین راه برای اطمینان از اینکه کارکنانتان در معرض خطر ابتلا به این بیماری نیستند، آزمایش محیط کار و وظایف روزانه آنهاست. آیا دست ها یا مچ های خود را در موقعیت های نامناسب قرار می دهند؟ می ‌توانید ایستگاه‌ های کاری آن ‌ها را دوباره طراحی کنید تا فشار وارد شده به دست ‌ها را کاهش دهید. همچنین به کارکنان خود در مورد خطرات حرکات تکراری آموزش‌ دهید. با آنها صحبت کنید زیرا نشان می دهد که به سلامت آنها اهمیت می دهید و به ایجاد یک فرهنگ بهداشت و ایمنی محیط کار کمک می کند.

بیماری های شغلی

1.   سندرم بینایی کامپیوتری

کار کردن پشت میز در تمام طول روز مجموعه ای از ریسک ها را برای کارکنان به همراه دارد. اگرچه کمتر احتمال دارد که به بیماری پوستی یا ریوی مبتلا شوند، اما مدت زمان طولانی خیره شدن به صفحه کامپیوتر می تواند منجر به بیماری های جدی چشم شود. با این وصف شناسایی این بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن هم بسیار مهم است.

اگر فردی از فشار چشم، سردرد، درد عضلانی، تاری دید، سوزش چشم یا خشکی چشم شکایت دارد، ممکن است از سندرم بینایی کامپیوتری رنج ببرد.

چگونه از سندرم بینایی کامپیوتری جلوگیری کنیم؟

در صورت وجود نور ضعیف، وضعیت نادرست نشستن و فاصله دید نامناسب از صفحه دیجیتال، چشم‌های ما سخت‌تر کار می‌کنند و بنابراین فشار زیادی را تحمل می کنند. اگر تابش خیره کننده ای روی مانیتور وجود داشته باشد، می تواند چشمان ما را نیز دچار مشکل کند. مهم است اطمینان حاصل شود که تنظیمات وسایل مورد استفاده هر کارمند درست است. فراموش نکنید که تنها کار با کامپیوتر نیست که به چشم آسیب می زند. فعالیت هایی مانند جوشکاری هم می توانند باعث بروز چنین بیماری شوند. پس خرید شیلد محافظ صورت IR5 می تواند برای کارگران مناسب باشد.

بعد از بررسی این بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن در محیط کار باید آموزش های لازم را به کارکنان بدهید. به کارکنان در مورد خطرات خیره شدن به صفحه نمایش یا نور جوشکاری در طول روز آموزش دهید. پیشنهاداتی در مورد چگونگی کاهش خطرات، مانند نگاه نکردن به صفحه نمایش قبل از خواب در تاریکی، ارائه دهید. با اصلاح تنظیمات شرایط زیان آور محیطی و تشویق کارکنان به استراحت های منظم، می توانید خطرات سندرم بینایی را کاهش دهید.

2.   بیماری پوستی | بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن

اگر با مواد شوینده، اسیدها، سیمان مرطوب یا روغن کار می کنید، مشکلات پوستی یکی از رایج موارد در محیط کار شما است. قرار گرفتن در معرض محرک های قوی یا تماس طولانی مدت با آب می تواند منجر به چندین بیماری پوستی و بیماری های شغلی شود. برخی از این موارد عبارتند از: درماتیت، کهیر و حتی سرطان پوست.

کارکنانی که در صنایعی مانند پذیرایی، آرایشگری و ساختمانی کار می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری مرتبط با کار هستند. درماتیت می تواند در این کار شایع باشد. علائم تعدادی از علائم مانند قرمزی، تاول، گریه و تورم هستند. حتی شستن دست ‌ها بیش از 20 بار در روز می ‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود که یکی از نگرانی ‌های خاص برای کسانی است که در صنعت بهداشت کار می‌ کنند. با کارکنان خود صحبت کنید و بدانید که آنها روزانه با چه مواد شیمیایی و مایعاتی در تماس هستند.

 

چگونه از بیماری های پوستی جلوگیری کنیم

HSE رویکرد APC را برای جلوگیری از بیماری پوستی در محل کار توصیه می کند. در واقع شما باید با شناخت این بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن:

  1. از تماس مستقیم با مواد، محصولات و کار مرطوب خودداری کنید. در صورت امکان، ماده دیگری را که ایمن تر است پیدا کنید و مواد مضر را از محل کار خارج کنید. در غیر این صورت، مطمئن شوید که برای خرید دستکش سایپایی ساق بلند یا مواردی از این دست اقدام می کنید.
  2. با پوشیدن PPE مانند دستکش ایمنی از پوست خود در برابر آلودگی و یا تحریک محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از نوشیدن و یا غذا خوردن، دست های خود را با یک پاک کننده دستی با کیفیت که آلودگی های صنعتی را از بین می برد، بشویید.
  3. شرایطی مانند خارش، خشکی و یا قرمزی پوست را بررسی کنید. شما می توانید علائم اولیه درماتیت و سایر مسائل را قبل از اینکه خیلی جدی شوند تشخیص دهید.

پیروی از این مراحل می تواند تماس کارکنان با مواد مضر را کاهش دهد و آنها را از ایجاد شرایط مضر پوستی و بیماری ناشی از کار محافظت کند.

جمع بندی بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن

مهم است که شرایط قرار گرفتن کارگران خود را در معرض مواد مضر کنترل کنید. یک راه عالی برای شناخت انواع بیماری شغلی و روش پیشگیری از آن آموزش کارکنان و شاید به روز رسانی خط مشی H&S سازمان است. همچنین، می‌توانید تجهیزات ایمنی تهیه کنید و ارزیابی‌ های منظم ریسک را انجام دهید. مراقب هر گونه نشانه ای باشید تا مطمئن شوید کارکنان شما از یک یا چند مورد از این بیماری ها رنج نبرند.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02188209208 و 09369475357

با مجموعه آکس، ضمن صیانت از نیروی انسانی و سرمایه اصلی سازمانی،

با پیشگیری ازحوادث وکاهش هزینه های سربار، اعتبار خود را بالا ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *