تجهیزات ایمنی و آتش نشانی, مقالات, مقالات عمومی

بسکت چیست؟ (سبد بالابر)

سبد بالابر

سبد بالابر، از جمله تجهیزات بسیار متنوعی است که برای کار در ارتفاع وجود دارد. در این میان از مواردی دیگری مانند داربست ثابت، سکوهای کار بالابر متحرک (MEWPs)، نردبان های قابل حمل و همچنین سکوهای کاری غیر یکپارچه یا سبدهای حمل نفر نیز می توان استفاده کرد. در این مقاله به تشریح این موضوع می‌پردازیم که بسکت چیست، چگونه می‌توان ایمن با آن کار کرد و چه زمانی استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای دسترسی به ارتفاع قابل قبول است.

منظور از بسکت چیست؟ (سبد بالابر)

بسکت یا همان سبدهای بالابر از جمله سکوهایی کار غیر یکپارچه (non-integrated work platform) شناخته می شوند که به عنوان سبد لیفتراک یا سبد حمل نفر/ حمل بار نیز شناخته می شود. این نوع تجهیزات سبد پیوستی است که برای استفاده همراه با یک لیفتراک یا جرثقیل، برای بالا بردن افراد یا بارها ساخته شده است تا بتوانند کارهای کاربران را در ارتفاع انجام دهند.

معمولا فرد حاضر در سبدهای بالابر کنترلی بر سکو ندارد و تمام حرکات توسط اپراتور لیفتراک یا جرثقیل کنترل می شود. پس مهم است که اپراتور، تخصص کافی برای این کار را داشته باشد تا بتواند تعادل لازم را ایجاد کند. سبدهای بالابر لیفتراک راه آسان و مفیدی برای دسترسی به ارتفاع است، اگر شما نیاز به رسیدن به منطقه خاصی در کارخانه خود دارید و هیچ وسیله دیگری برای این کار ندارید، باید از انواع سبدهای بالابر استفاده کنید.

استانداردهای مهم برای بسکت

برای کار با بسکت باید استانداردهای مورد نیاز را بشناسید. بعضی از این موارد در زمان ساخت این نوع تجهیزات مهم هستند که برای خرید سبدهای بالابر باید با آنها آشنا شوید و برخی دیگر برای زمان استفاده از انواع سبد بالابر طراحی شده اند. این مورد از دو مورد از مهمترین این استانداردهای عبارتند از:

1. دستورالعمل های HSE برای کار با بسکت

در حالی که استفاده از سبدهای بالابر یک راه حل بسیار مقرون به صرفه است، آنها همچنین عامل تعداد قابل توجهی از تصادفات جدی هستند. از آنجایی که معمولا جرثقیل ها برای بلند کردن بسکت حمل بار/ حمل نفر در نظر گرفته می شوند، HSE یک یادداشت راهنمایی (PM28) ارائه کرده است که به وضوح مواردی را که استفاده از سبدهای بالابر قابل قبول است، بیان می کند.

رعایت نکردن دستورالعمل HSE، سازمان ها را در برابر نقص ایمنی، آسیب پذیر می کند و کارفرمایان در قبال هر گونه حادثه مسئول می شود.

2. استاندارد OSHA برای خرید سبد بالابر

استاندارد مهم دیگری که زمان خرید بسکت و سبد لیفتراک باید به آن توجه کنید، استاندارد OSHA است. متن این استاندارد موارد مهمی را شرح می دهد که برای تولید انواع سبدهای بالابر بسیار ضروری هستند. یکی از این موارد مهم وجود شاخک هایی است که باید استحکام لازم را داشته باشند تا بتوانند تعادل مورد نیاز سبدهای بالابر را فراهم کنند.

چگونه از سبد لیفتراک استفاده کنیم؟

اغلب افراد برای کار در ارتفاع به وسیله ای موقتی نیاز دارند. استفاده گاه به گاه از بسکت فقط در شرایط استثنایی قابل قبول است. یعنی کارهای غیر معمول یا فوری که خرید یا استخدام تجهیزات دسترسی هدفمند برای آنها غیرعملی است. سبد بالابر وسیله ایمنی است که با آن می توانید به بررسی آسیب های سطح بالا، انجام اموری شبیه با بررسی های تعمیرکاران برق یا حمل بارهای سنگین را انجام دهید.

اگر شرایط نشان دهنده استفاده از سبد لیفتراک باشد، باید برای استفاده از سبدهای بالابر چند مرحله را دنبال کنید.

 1. بررسی ماشین مورد نیاز

اول از همه، اطمینان از استفاده از یک لیفتراک یا جرثقیل مناسب، سازگار با اتصال به سبد برای بلند کردن بسکت مهم است. بهترین راه برای انجام این کار مشورت با سازنده یا تأمین کننده جرثقیل است. همچنین ضروری است که سبدهای بالابر را بتوان به طور ایمن به ماشین وصل کرد و مطمئن شد که تجهیزات همیشه پایدار هستند و افرادی که در سکو هستند نمی توانند به قطعات متحرک خطرناک یا کنترل های جرثقیل دسترسی پیدا کنند.

 1. بررسی وزن ها (وزن افراد/ وزن بار)

نکته بسیار مهم دیگر این است که وزن سبد بالابر به همراه بار افراد، ابزار، مواد و هر چیز دیگری که در آن حمل می شود بیش از نیمی از ظرفیت واقعی جرثقیل نباشد. ظرفیت واقعی ظرفیت ماشین را تشکیل می دهد زمانی که به هر گونه ضمیمه مشخصی مجهز شده باشد و در هنگام انجام کارهای تعمیر و نگهداری، هر اقلامی که روی سبدهای بالابر قرار می گیرد و به وزن کلی آن می افزاید.

کاربر باید اطمینان حاصل کند که بسکت به طور مثبت روی ماشین قفل شده است و بازوهای چنگال روی جرثقیل کاملا به داخل شاخک های ضمیمه سبد قرار گرفته است.

مراحل استفاده ایمن از بسکت
 • علامتی را به سبد بالابر وصل کنید که مشخص می کند در کدام جرثقیل می توان از آن استفاده کرد.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام بررسی های قبل از استفاده توسط یک فرد مجاز که آموزش کافی دیده است تکمیل شود.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ مکانیزم کج، جابجایی جانبی یا هر اتصال هندسی متغیری وجود نداشته باشد تا سبدهای بالابر بتواند به حرکت درآید.
 • اطمینان حاصل کنید که اپراتور همیشه هنگام بالا رفتن سبد بالابر به طور کامل بر اوضاع مسلط است.
 • ترکیب جرثقیل/ بسکت کار فقط باید روی سطوح محکم، به خوبی نگهداری شده و هموار استفاده شود.
 • باید ارتباط کافی بین اپراتور و افراد روی سبدهای بالابر وجود داشته باشد.
 • باید یک سیستم توافق شده از سیگنال های دستی (مانند بی سیم های دستی) وجود داشته باشد که همه افراد درگیر در استفاده از آن آموزش دیده باشند.
 • افرادی که در بسکت قرار دارند نباید روی نرده های محافظ بایستند یا وقتی بسکت بالا می رود به بیرون خم شوند. در مواردی که افراد برای انجام کار نیاز به خم شدن به بیرون از سکو دارند، اطمینان حاصل کنید که از تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE) استفاده می کنند (معمولا از یک مهار کامل بدن با بند وصل شده به یک نقطه لنگر مناسب تشکیل شده است).
 • همه افرادی که در این فرایند دخیل هستند، از اپراتور گرفته تا افراد حاضر در سبدهای بالابر، باید به درستی آموزش ببینند. این آموزش نه تنها شامل نحوه کار با تجهیزات می شود، بلکه شامل شناخت مواقع اضطراری و خطرات مربوطه نیز می شود.

خرید بسکت از شرکت آکس

خرید سبد بالابر از شرکت آکس، به راحتی یک تماس تلفنی است. می توانید برای انجام این کار با کارشناسان ما در تماس باشید تا با اخذ مشاوره از آنها بتوانید بسکت حمل نفر یا سبد حمل بار مورد نیاز خود را خریداری کنید. این خرید را با اطمینان کامل انجام خواهید داد زیرا تمام سبدهای بالابری که توسط شرکت آکس تهیه می شوند استانداردهای لازم از سازمان استاندارد را دریافت کرده اند.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

021-44945007-8 و 09911677491

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *