مقالات عمومی

لباس عایق برق فشار قوی

لباس عایق برق فشار قوی

در برخی از محیط‌های صنعتی، استفاده از لباس عایق برق فشار قوی برای حفظ فرد از برق‌گرفتگی الزامی خواهد بود. با در نظر گرفتن ماهیت خطرناک و حساس امور برقکاری، به کار گیری لباس کار با ویژگی‌های منحصر‌بفرد و مطابق با استانداردهای ایمنی، نقش بالایی جهت کاهش مخاطرات مربوط به برق خواهد داشت. همچنین، تطابقت لباس عایق برق با استاندارد‌های ایمنی ملی و بین‌المللی از موضوعاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

لباس عایق برق فشار قوی

لباس عایق برق فشار قوی چیست؟

لباس عایق برق فشار قوی از جمله تجهیزات ایمنی و به عنوان لباس کار کارکنان صنعت برق است که مستقیم با ملزومات الکتریکی و برقی در ارتباط هستند. این نوع لباس جهت حفظ ایمنی اپراتور، در مقابل مخاطرات برق‌گرفتگی طراحی شده است. لباس عایق برق معمولا از چندین لایه بسیار مقاوم تشکیل شده است تا فرد را از قوس الکتریکی، حریق و ضربه‌های الکتریکی ایمن نگه دارد.

اجزای لباس عایق برق فشار قوی

معمولا لباس‌های عایق فشار قوی از چند تکه تشکیل شده‌اند که همگی به عنوان تکمیل‌کننده کارایی‌شان  جهت پیشگیری از برق گرفتگی مورد استفاده هستند.

  • کاپشن و شلوار برقکاری: این نوع لباس، جهت محافظت بدن و پا‌های کارگر برق‌کار ناشی از صدمات برق‌گرفتگی است.
  • جلیقه برقکاری: جلیقه برق‌کاری معمولا قابلیت جدا کردن با سرعت را دارد. ویژگی خاص آن این است که شوک الکتریکی ناشی از برق‌گرفتگی را جذب کرده و مانع ورود آن به بدن برقکار می‌شود.
  • دستکش برقکاری: دستکش‌های برقکاری از مواد غیررسانا تشکیل شده‌اند که آسیب‌های ناشی از برق و صدمات فیزیکی به دست‌ها را به حداقل می‌رسانند. با توجه به استاندارد‌های ایمنی برق، برقکار که با ولتاژ‌های الکتریکی فشار قوی کار می‌کند باید از دستکش‌های با گرید خاص استفاده کند.
  • کفش‌ برقکاری: کفش برقکاری یکی از الزامات در محیط‌های کاری برقی است. این کفش‌ها جهت محافظت از پاها در برابر خطر برق گرفتگی و انتقال آن به تمام قسمت‌های بدن استفاده دارند. در واقع کفش برق کاری را می‌توانیم یک عنصری مهم از لباس عایق برق بدانیم.

خصوصیات لباس عایق برق فشار قوی

لباس‌های عایق برق فشار قوی بدون شک باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشند که کارایی و عملکرد آن‌ها حفظ شود. از جمله خصوصیات لباس عایق برق فشار قوی به شرح زیر است:

مقاومت الکتریکی

اصلی‌ترین مشخصه لباس‌های عایق برق از نوع فشار قوی، داشتن  جنس با مقاومت الکتریکی بالا است. این خصوصیت به عنوان فاکتوری جهت انتخاب لباس‌های کارآمد و موثر در حفاظت از کارکنان در برابر مخاطرات ناشی از برق گرفتگی کاربرد دارد.

طراحی استاندارد

لباس عایق برق باید طراحی و سایز‌بندی استاندارد داشته تا بر روی بدن اپراتور به طور صحیح قرار گرفته و محافظت‌های لازم را داشته باشد. به طور کلی طراحی این نوع لباس از منظر‌هایی چون راحتی، جاذبه و آزادی حرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ضد استاتیک

لباس عایق برق فشار قوی باید خصوصیت ضد استاتیک بودن را داشته باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا از تجمع بار‌های استاتیک پیشگیری شود. لباس‌های عایق برق در صورت نداشتن این ویژگی با تجمع بار‌های استاتیکی، موجب آسیب به سیستم‌های  الکترونیکی خواهند شد.

جنس مناسب

لباس عایق برق باید از متریالی ساخته شود تا بتواند در برابر خطرات برق، مقاومت و دوام بالا داشته باشد. الیاف نسوز، پلی استر ضد استاتیک، مواد نارسانا مثل پلاستیک و متریال رویه ضد آتش از جمله موادی هستند که اغلب در ساخت لباس عایق برق فشار قوی استفاده دارند.

لباس عایق برق فشار قوی

عایق الکتریکی

از دیگر ویژگی لباس عایق برق، داشتن خصوصیت عایق الکتریکی است تا به‌طور کارآمد از انتقال جریان الکتریکی به بدن اپراتور جلوگیری کند. از مواد با خاصیت عایق الکتریکی چون لاتکس و روبان جهت ساخت و تولید لباس عایق برق استفاده می‌شود.

راحتی و سهولت حرکت

لباس عایق برق باید ویژگی راحتی را دارا باشد تا به کاربر اجازه حرکت با سهولت را بدهد. این ویژگی لباس‌های عایق برق فشار قوی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه امور الکتریکی بسیار حساس بوده و احتیاج به حرکات زیاد و در عین حال دقیق دارد.

داشتن استاندار‌های ایمنی

لباس عایق برق فشار قوی باید کاملا منطبق با استاندار‌های  تعیین‌شده ایمنی برق باشد. در نظر داشته باشید، استاندار‌های ایمنی کار با برق، می‌تواند شامل استاندارد‌های بین‌المللی و همچنین ملی باشند.

سایر خصوصیات لباس عایق برق

انواع ویژگی‌های دیگری در لباس‌های عایق برق فشار قوی وجود دارند که ممکن است بسیار مورد توجه قرار گیرند. قابلیت شستشو، دوام بالا در برابر افزایش دما و حرارت، وزن سبک و قابلیت تنفس از جمله آن ویژگی‌ها خواهد بود.

مزایا استفاده از لباس عایق برق فشار قوی

استفاده از لباس عایق برق توسط کارکنان برق‌کار علاوه بر جلوگیری از صدمات برق گرفتگی، می‌تواند مزایای دیگر نیز داشته باشد. در مجموع مزایا و اهمیت استفاده از لباس عایق برق، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • محافظت جانی اپراتور از برقگرفتگی: مهم‌ترین کاربرد و مزیت استفاده از لباس عایق برق فشار قوی، داشتن جنبه محافظتی آن در برابر صدمات ناشی از برق‌گرفتگی است. در واقع این لباس‌ها قابلیت جلوگیری از تماس الکتریکی با بدن فرد را دارد.
  • کاهش خطر آتش سوزی: احتمال ایجاد خطر آتش‌سوزی در امور برقی وجود دارد. لباس عایق برق این ویژگی را دارد که از ایجاد حریق و انتقال حرارت جلوگیری کند. شایان ذکر است، بعضی از لباس‌های عایق برق ویژگی ضد مواد شیمیایی خورنده (اسید‌های صنعتی) نیز دارند. پس می‌توان گفت مزیت استفاده از لباس عایق برق کاهش خطر سوختگی و مقابله با آتش‌سوزی نیز است.
  • جلوگیری سایر خطرات و آسیبها: لباس عایق برق فشار قوی مزیت‌های دیگری نیز در استفاده دارند، این لباس‌ها کارگر را در برابر آسیب دیدن ناشی از برخورد با اشیا برنده و تیز، ضربات احتمالی و دیگر صدمات حفاظت خواهند کرد. درواقع لباس عایق برق با داشتن متریال مقاوم و با دوام خاصیت محافظت کنندگی از عوامل خطرناک فیزیکی دارند.
  • تشخیص سریع کارکنان: از دیگر مزایای به کارگیری لباس عایق برق این است که این لباس کار‌ها اغلب دارای رنگ و طرح خاص و ویژه‌ای هستند که به شناسایی راحت کارگران در محیط کار صنعتی کمک خواهند کرد. این خصوصیت با تشخیص به موقع کارکنان در موقعیت‌های حساس به کمک‌رسانی بهتر در محیط کار ختم می‌شوند.
لباس عایق برق فشار قوی
نتیجه‌گیری

لباس عایق برق فشار قوی یک آیتم بسیار موثر و ضروری در محیط‌های برقی بوده که نقش  بالایی در حفاظت از کارگران در برابر خطرات برق‌گرفتگی خواهد داشت. این لباس‌ها با عایق بندی موثر، مقاومت ویژه در برابر جریان الکتریکی و دیگر ویژگی‌های محافظتی این امکان را به کارکنان می‌دهند تا در محیط‌های برقی فعالیت‌های راحت و ایمنی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *