. مقالات  . گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران
فرایند تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اطلاعات کلی درباره گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، از سال 1389، از سوی وزارت کار برای شرکت‌های پیمانکاری الزامی شده است.

 

مراحل اخذ تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 

در این مقاله سعی شده است آموزش دریافت این گواهینامه به‌صورت کامل شرح داده شود.

 

نمونه گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاراننمونه گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 

دستورالعمل اخذ این گواهینامه در اسفندماه 1388 توسط شورای عالی حفاظت فنی کشور تدوین شده است. در خردادماه سال 1389 نیز این دستورالعمل به تصویب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسیده است. به‌موجب این گواهینامه، رعایت کلیه‌ی اصول ایمنی و بهداشت‌کار متناسب با محیط کارگاه برای کلیه پیمانکاران الزامی گردیده است.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید: 88209208-021 و 09307007475

 

ثبت‌نام اولیه در سراسر کشور از طریق سامانه اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی صورت می‌گیرد. مجری اصلی امور مربوط به اخذ این گواهینامه اداره کار و رفاه اجتماعی هر استان می‌باشد. اما امور مربوط به تشکیل پرونده فیزیکی را به کانون انجمن صنفی مسئولین ایمنی استان‌ها محول نموده است.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

یکی از مدارک مهم جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی، گواهینامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کار آموزان است. این گواهینامه در راستای ارتقاء ایمنی نیروی‌کار و ایمن‌سازی کارگاه‌ها و افزایش بهره‌وری و کاهش خطرات کار صادر می‌شود. صدور این گواهینامه به استناد مواد 85، 91، 193 و 196 قانون کار جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

مفاد این آئین‌نامه برای تمامی کارفرمایان و کارگران پروژه‌های فعال و مشمولین قانون کار الزامی می‌باشد.

به استناد مواد فوق، کارفرما مکلف است دوره‌های آموزش ایمنی را برای کلیه‌ی نیروها (طبق لیست بیمه) برگزار نماید.

طبق ماده3 آیین‌نامه امور پیمانکاران، کارفرما موظف است قبل از عقد قرارداد گواهینامه صلاحیت ایمنی را از پیمانکار بخواهد. درخواست رویت این گواهینامه بدین منظور است که از رعایت و آموزش ایمنی کارگران اطمینان خاطر حاصل نماید.

مسئولیت برگزاری دوره‌های فوق، بر عهده مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار می‌باشد. جهت تسریع در امور، این دوره‌ها از طریق آموزشگاه‌های مورد تأیید اداره کار نیز برگزار می‌شود.

دوره های آموزشی مورد نیاز گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

دوره آموزش کارگری: ( جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران )

دوره آموزش کارگری 8 ساعته بوده و در یک روز برگزار می شود. ثبت‌نام در دوره با پرداخت وجه و ارائه اصل فیش به کانون و یا ثبت‌نام در آموزشگاه صورت می‌پذیرد. مکان برگزاری دوره با توجه به خواست پیمانکار در محل کارگاه و یا در محل کانون می‌باشد.

دوره ایمنی کارگری در راستای دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی و به‌منظور یکپارچه‌سازی نظام آموزش ایمنی کار برگزار می‌گردد.

کلیه روند برگزاری این دوره زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی صورت می‌پذیرد. که شامل تعیین سرفصل آموزشی، تعین مدرس، برگزاری آزمون ارزیابی و صدور گواهینامه می‌باشد. شرکت کلیه کارگران مشمول قانون کار در این دوره الزامی می‌باشد.

تمامی دوره های مورد نیاز جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران در مجتمع آموزشی بازتاب علم برگزار میگردد.

 

مستندات قانونی:

این شیوه‌نامه در راستای اجرای مواد 13،85،91 و 96 قانون کار و نیز آیین‌نامه ایمنی پیمانکاران تدوین شده است. بند ج مـاده‌2 آیین‌نامه شورای حفاظت فنی نیز در این راستا به تصویب وزیر محترم کار رسیده است. همچنین این شیوه نامه بـه اسـتناد مـواد 8،9،13 دسـتورالعمل آیین‌نامه آموزش ایمنی شورای عـالی حفاظـت فنـی تنظیم گردیده است.

 

سرفصل‌های دوره:

شناسایی اعمال ناایمن و شرایط ناایمن در محیط کـار.

آمـوزش افـراد در مورد استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب و استاندارد و چگونگی به‌کارگیری آن.

آشـنایی بـا روش‌های پیشگیری و کنترل حوادث شغلی و بیماری‌های ناشی از کار.

 

دوره آموزشی کارفرمایی: ( جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران )

دوره آموزش کارفرمایی ویژه اعضاء هیئت‌مدیره می‌باشد. گذراندن این دوره جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران الزامی است. همچنین اخذ این گواهی حداقل توسط یک نفر از اعضاء هیئت‌مدیره و یا مدیرعامل شرکت ضروری می‌باشد.

مدت این دوره 20 ساعت و طی سه روز متوالی برگزار می گردد. پیش از برگزاری واریز وجه معین‌شده و ارائه فیش به همراه مدارک لازم به کانون الزامی می باشد. محل برگزاری دوره در محل کانون می‌باشد.

.

دوره آموزشی مسئول ایمنی: ( جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران )

یکی دیگر از دوره‌های الزامی جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی، دوره 40 ساعته ایمنی عمومی می باشد. همچنین دوره 16 ساعته شناسایی و ارزیابی ریسک، ویژه مسئولین ایمنی نیز جهت اخذ این گواهینامه ضروری می‌باشد. نحوه برگزاری کلاس پس از واریز وجه و ارائه اصل فیش بهمراه مدارک لازم به کانون مشخص می شود.

 

ابتدا اطلاعات در سامانه اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی بارگزاری می‌شود. مرحله بعد گذراندن دوره‌های آموزش مسئول ایمنی، دوره کارفرمایی و دوره کارگری و ارائه مدارک به کانون می باشد. سپس بازرسی از پروژه‌های فعال توسط بازرسان اداره کار انجام می‌گیرد.  نهایتاً کمیته درخصوص تعیین صلاحیت و اهدای گواهینامه به پیمانکار در اداره کار محل ثبت شرکت تشکیل می شود. در صورت تأیید، گواهینامه صادر می‌گردد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید: 88209208-021 و 09307007475

.

 

آموزش ثبت نام گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

در این بخش، نحوه ثبت‌نام در سامانه اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی و تشکیل پرونده شرح داده شده است.

قدم اول: ثبت‌نام اینترنتی در سامانه گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

ابتدا وارد سامانه اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی می‌شویم.

1-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

پس از ورود به سایت مطابق فلش در تصویر فوق گزینه ورود به سامانه را انتخاب نمایید.

2-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

شما می‌توانید از طریق (کانون انجمن‌های صنفی مسئولین ایمنی‌کار یا کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران) ثبت‌نام نمایید.

3-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

درصورتی‌که قبلاً در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اید، از طریق گزینه (تا حالا ثبت‌نام نکرده‌اید) وارد مرحله ثبت‌نام شوید. سپس مشخصات خود را درج نمایید.

نکته: بدلیل عدم توانایی بازیابی مجدد نام کاربری و گذرواژه از طریق سامانه، حتماً آن‌ها را به خاطر بسپارید.

4-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

در صفحه داشبورد خود، به ترتیب هر یک از شماره‌های ستون سمت راست را انتخاب نمایید. سپس اطلاعات تکمیلی مربوط به دفتر مرکزی، نفرات، پیمان‌ها، کارگاه‌ها را تکمیل کنید. پس از آن مدارک مربوط به آن‌ها را در ردیف شماره 12 بارگذاری نمایید. لازم به ذکر است که تنها درصورتی‌که کلیه اطلاعات تکمیل گردد امکان ثبت آن مقدور است. در غیر این صورت با اخطار سامانه مواجه خواهید شد.

1- مشخصات پیمانکار:

شامل اطلاعات شرکت (نام، شناسه ملی، شماره ثبت و تاریخ آن، موضوع اساسنامه، مشخصات مدیرعامل و موضوع قراردادها) می‌باشد. در این بخش واردکردن نام اعضاء هیئت‌مدیره الزامی می‌باشد. نام مدیرعامل تنها درصورتی‌که تمایل به گذراندن دوره آموزش کارفرمایی دارند در بین نام اعضاء قید گردد.

درصورتی‌که هر یک از اعضاء هیئت‌مدیره دوره آموزش ایمنی ویژه کارفرمایان را گذرانده است ثبت مشخصات گواهینامه الزامی می‌باشد.

2- مشخصات دفتر مرکزی:

شامل آدرس و مشخصات دقیق شرکت، به همراه کد کارگاه می‌باشد. درصورتی‌که شرکت در هیچ انجمن صنفی کارفرمایی عضویت ندارد گزینه‌ی ” عضو انجمن‌های صنفی کارفرمایی نیستم” را انتخاب نماید. در این صورت سامانه به‌صورت انتخابی شما را به یکی از کانون‌ها جهت تشکیل پرونده معرفی می نماید.

5-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

3- مشخصات کارگران:

در این بخش مشخصات کلیه کارگران مطابق با لیست بیمه شرکت وارد می‌شود. چنانچه کارگری دارای گواهینامه آموزش ایمنی ویژه کارگران است درج شماره گواهینامه به همراه بارگذاری تصویر آن الزامی می‌باشد.

نکته: در سامانه گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، امکان بارگذاری گروهی لیست کارگران وجود ندارد. بدین ترتیب، شرکت می‌تواند با مراجعه به کانون، مدارک را بصورت فیزیکی و بدون بارگذاری در سامانه ارائه نماید.

4- گواهینامه تأیید صلاحیت پیمانکاری:

شامل مرجع صدور گواهینامه پیمانکاری، آخرین سال اخذ آن به همراه شماره گواهینامه می‌باشد.

5- مدارک گواهینامه آموزشی:

متقاضی در این بخش مشخصات اعضاء هیئت‌مدیره که قصد شرکت در آموزش ایمنی کارفرمایی دارند را درج می‌نماید. سپس می‌بایست مشخصات کارگران فاقد گواهینامه هشت‌ساعته کارگری را جهت ثبت‌نام و شرکت در کلاس آموزشی را وارد کرد. به انضمام این موارد، تصویر صفحه اول شناسنامه، کارت ملی، عکس پرسنلی و مدرک تحصیلی می‌بایست بارگذاری گردد.

6- سوابق فعالیت:

کلیه اطلاعات لازم در خصوص پیمان‌های شرکت در چهار سال گذشته در این بخش تکمیل می‌گردد.

درصورتی‌که در از پروژه‌ها حادثه‌ای صورت گرفته است ذکر تعداد نفرات مصدوم و فوتی در این بخش الزامی می‌باشد. همچنین درصورتی‌که پیمان پایان‌یافته است ذکر تاریخ اتمام الزامی می‌باشد.

6-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

نکته: با توجه به اخذ تعهدنامه محضری از مدیرعامل شرکت، پیشنهاد می‌شود در ورود اطلاعات صداقت کامل داشته باشد. درصورت درج اطلاعات نادرست و مطلع شدن اداره کار، گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی شرکت برای مدتی بحالت تعلیق درمی‌آید.

7- تجهیزات:

در این بخش متقاضی تجهیزات ایمنی مورد استفاده در کارگاه‌ها را با توجه به نوع فعالیت صورت‌گرفته انتخاب می‌نماید. پس از انتخاب هر یک از طریق گزینه زیرگروه به‌صورت دقیق نوع تجهیزات ایمنی مورداستفاده را مشخص می‌نماید.

7-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

8- حوادث:

چنانچه پیمانکار هنگام فعالیت دچار حادثه‌ای شده، می‌بایست اطلاعات حادثه را مطابق با تصویر زیر وارد نماید.

8-آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

9- سایر شرکت‌ها:

درصورت فعالیت مدیرعامل و یا اعضاء هیئت‌مدیره در شرکت دیگر، نام و شماره ثبت شرکت وارد گردد.

10- مسئولین ایمنی:

مشخصات فردی مسئولین ایمنی شرکت به همراه شماره گواهینامه تأیید صلاحیت مسئول ایمنی آن‌ها در این بخش وارد گردد.

11- پیمانکاران فرعی:

چنانچه شرکت با یک یا چندین پیمانکار فرعی همکاری دارد مشخصات مربوط به آن‌ها در این بخش تکمیل می‌گردد.

12- بارگذاری مدارک:

کلیه بارگذاری اسکن مدارک و یا فایل موردنیاز در این بخش صورت می‌گیرد.

نکته: به حجم فایل، وضوح و صاف بودن تصاویر دقت شود. تصاویر حتما می بایست بصورت اسکن شده با اسکنر در سامانه قرار بگیرند. عکس‌هایی که با تلفن همراه گرفته‌شده یا نا واضح هستند برگشت می‌خورد.

13- تکمیل ثبت‌نام:

پس از اتمام 12 مرحله فوق کاربر قادر است کلیه اطلاعات ثبت‌نامی را مشاهده، سپس تأیید و چاپ نماید.

درخواست تغییر اطلاعات:

چنانچه پس از پایان ثبت‌نام اشتباهی در مراحل آن صورت گرفته فرم تکمیل و ارسال درخواست شود. در صورت تأیید اداره کل، پرونده برگشت و جهت اصلاح در دسترس کاربر قرار می‌گیرد.

گردش کار پرونده:

پیمانکار می‌تواند گردش‌کار پرونده را در اداره کار، کانون و همچنین بازرسی توسط بازرسان اداره کار دنبال نماید. چنانچه اطلاعات پرونده دارای نقصی باشد از طرف کانون یا اداره کار اطلاعات در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

در سایر بخش‌ها می توانید به بخش معرفی‌نامه، راهنمای سیستم، ارتباط با پشتیبانی، تغییر کلمه عبور دسترسی داشته باشید.

نکته 1:

پس از تکمیل فرم ثبت‌نام و ارسال مدارک، قابلیت تغییر اطلاعات از طریق سامانه دیگر وجود نخواهد داشت. پرونده شما جهت بررسی به کانون مربوطه ارجاع داده خواهد شد. پس از تایید پرونده به اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان مربوطه ارسال گردد.

نکته 2:

جهت تسریع در روند اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، می‌توان ارجاع پرونده را حضوراً به اطلاع کانون رساند.

فقط در صورت تأیید از هر یک از مراجع پرونده جهت اصلاح در دسترس کاربر قرار خواهد گرفت.

 

قدم دوم: تحویل اصل مدارک به کانون مربوطه

ابتدا می‌بایست مبالغ تعیین شده به حساب کانون محل ثبت شرکت واریز شود. سپس فیش واریزی یا رسید پرداختی، مدارک، فرم‌های مربوطه روی سربرگ شرکت و تعهدنامه محضری به کانون تحویل گردد.

نکته: شما می توانید هزینه تشکیل پرونده را بصورت حضوری و بوسیله کارت بانکی پرداخت نمایید. پرداخت سایر هزینه ها می بایست از طریق بانک و ارائه فیش واریزی صورت گیرد.

ردیفنام کانونوب سایتشماره تماس
1سندیکای شرکت های تأسیساتی و صنعتی ایرانismeic.org021۲۲۰۸۳۴۲۰
2انجمن صنفی کارفرمایی پیمانکاران و شرکت های ساختمانی و تأسیساتی و تجهیزاتی استان تهران02188240421
3انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی استان تهرانask-ir.com02177626391
4انجمن صنفی شرکت های خدماتی، پشتیبانی (خدمات عمومی) شهر تهرانtehrankanoon.ir02188947018
5انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فضای سبزngo-kps.ir02188945769

قدم سوم: ارجاع پروژه‌های فعال به بازرسان

پس از بررسی و تایید مدارک، کلیه‌ی پروژه‌های فعال به بازرسان شهرستان‌های محل فعالیت ارجاع داده می‌شود.

نکته: اداره کار محل تأسیس شرکت، موظف است درخواست بازرسی را از کلیه پروژه‌های فعال شرکت صادر نماید. البته در صورت محدودیت‌ها و مذاکرات با کارشناس اداره کار می‌توان بازرسی‌ها را به‌صورت محدودتر برگزار کرد.

نکته: چنانچه شرکت پیمان فعالی نداشته باشد، جهت اخذ گواهی‌نامه موقت، ارائه این مدارک به بازرس کار الزامی است:

تعهدنامه محضری مبنی بر عدم پیمان در دست اجرا. و در صورت عقد پیمان رعایت مفاد آیین‌نامه آموزش ایمنی کارگران و کارفرمایان و به‌کارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه‌ها.

اسناد مناقصه‌ای که قصد شرکت نمودن در مناقصه را دارد.

 

قدم چهارم: ارسال پرونده به کمیته مربوطه

پس از بازرسی، پرونده از طریق اداره کار به کمیته مربوطه جهت بررسی نهایی ارسال می گردد. سپس آن کمیته در خصوص دریافت یا عدم دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی رای صادر می کند.

 

پس از دریافت و بررسی مدارک توسط بازرس اداره کار، بازرس اداره کار می‌تواند پیشنهاد صدور معرفی‌نامه را بدهد. در این صورت پرونده به کمیته تشخیص صلاحیت استانی از طریق سامانه  ارجاع می گردد. پس از بررسی و به تشخیص کمیته، معرفی‌نامه‌ای خطاب به دستگاه مناقصه‌گذار و با اعتبار دوماهه صادر می‌شود. این معرفی نامه جهت شرکت در مناقصات و عقد قرارداد می باشد. صدور این معرفی نامه تاییدیه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان (مدیریت روابط کار) را دارا می‌باشد.

نکته: مدت‌زمان اعتبار گواهینامه صلاحیت ایمنی به مدت دو سال می‌باشد. لازم است یک ماه قبل از پایان مدت اعتبار جهت تمدید آن اقدام کنید.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید: 88209208-021 و 09307007475

 

 

تمدید گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران:

این گواهینامه دارای 2 سال اعتبار از تاریخ صدور می‌باشد. پس از 2‌سال می‌توان گواهی‌نامه را حداکثر 60 روز پس از انقضای گواهینامه از طریق سامانه درخواست تمدید کرد.

بر همین اساس کاربر به سامانه مراجعه و گزینه درخواست تمدید را انتخاب می نماید. سپس به اداره کل کار استان مراجعه و گواهینامه قبلی را عودت می دهد. پس از آن بررسی اولیه‌ای توسط واحد بازرسی کار اداره کل کار استان انجام خواهد گرفت.

پیمانکار می‌تواند پس از مراجعه به سامانه و کارتابل‌مربوطه، اطلاعات را تکمیل و مجدداً فرایند بررسی را طی نماید. این فرایند پس از انتخاب کانون مربوطه (کانون ایمنی و کانون کارفرمایی) انجام می گیرد.

 

نکات مهم

نکته: هزینه‌ای برای تمدید بار اول به‌منظور ثبت‌نام و تشکیل پرونده  از پیمانکار دریافت نمی‌گردد.

نکته: فرایند بررسی تمدید این گواهینامه، همانند مراحل اخذ آن می‌باشد. فرایند تمدید از هر دو کانون برای متقاضیان امکان‌پذیر می‌باشد. همچنین هیچ‌گونه حق مکتسبه برای پیمانکار وجود نخواهد داشت.

نکته: در صورت رد صلاحیت از طرف کمیته اداره کار، شرکت با توجه به نوع تخلف معلق می شود. پس از گذراندن مدت تعلیق شرکت می تواند مجددا برای دریافت گواهینامه اقدام کند.

نکته: پس از رأی به تعلیق شرکت، مهلت متقاضی جهت شکایت و درخواست بررسی مجدد پرونده حداکثر 15 روز می‌باشد. به منظور شکایت و درخواست بررسی پرونده می‌بایست مدارک لازم را جهت دفاع به اداره کار ارائه داد.

 

شرایط مسئول ایمنی کارگاه‌ها (جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت مسئول ایمنی)

معمولاً شرکت‌ها در جذب نیروی مناسب که بتواند گواهی‌نامه تایید صلاحیت مسئول ایمنی را اخذ نماید، دارای مشکل می‌باشند.

در این بخش سعی شده خلاصه‌ای از قوانین، مقررات و همچنین الزامات جذب مسئول ایمنی شرکت‌ها بیان شود.

شما می‌توانید آیین‌نامه بکارگیری مسئولین ایمنی را از اینجا دانلود کنید.

ارتقاء ایمنی کارگاه‌ها و بکارگیری نیروی ماهر جهت پیشگیری از حوادث کار از اهداف تدوین این آیین‌نامه می‌باشد.

این آیین‌نامه به استناد مواد 85 و 86 قانون کار جمهوری اسلامی ایران در تمام کارگاه‌های مشمول، قابل‌اجرا است.

کلیه افراد با سمت (مسئول ایمنی، افسر ایمنی، ناظر ایمنی، رابط ایمنی، همیار ایمنی، کارشناس ایمنی) مشمول آیین‌نامه می‌شوند. لازم است صلاحیت آن‌ها از طریق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ( اداره بازرسی کار ) بررسی شود. پس از تأیید وظایف مندرج در آیین‌نامه را در کارگاه اجرا نمایند.

داشتن مسئول ایمنی با گواهینامه تایید صلاحیت مسئول ایمنی یکی از الزامات دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران می‌باشد.

 

جدول مسئول ایمنی

جدول مسئول ایمنی

مدت اعتبار گواهی تایید صلاحیت مسئول ایمنی

مدت اعتبار گواهی تایید صلاحیت مسئول ایمنی پس از اخذ، دو سال می باشد. تمدید آن باتوجه به ارائه مستندات به اداره‌کار و طی دوره‌های آموزشی و بازرسی از کارگاه صورت می‌پذیرد.

 

سیاست‌گذاری حضور مسئول/مسئولان ايمنی در کارگاه‌ها، بر اساس وسعت كارگاه، تعداد كارگران، نوع فعاليت و مخاطرات موجود می‌باشد. این سیاست ها به‌جز مواردی كه در آیین‌نامه‌ها مقررات قانونی مربوطه الزام گرديده، بر اساس ضوابطی خواهد بود.

این سیاست‌گذاری توسط كارگروهی نمايندگان كارگر و كارفرما در شورای‌حفاظت‌فنی و اداره كل بازرسی كار تدوين می شود. و توسط مدیرکل بازرسی كار ابلاغ خواهد گرديد.

برای لیست بیمه بالای 2نفر، یک مسئول ایمنی و به ازای هر 25نفر، یک مسئول ایمنی الزامی است.

نکته: کارگاه‌ها موظف‌اند حداقل یک مسئول‌ایمنی دارای گواهینامه تایید صلاحیت مسئول ایمنی از اداره کار شهرستان کارگاه دارا باشد. معمولاً بازرسان اداره کار این موضوع را در زمان بازرسی بررسی می‌نمایند.

ثبت‌نام از طریق سامانه تایید صلاحیت مسئولین ایمنی امکان‌پذیر می‌باشد. پس از تأیید ثبت‌نام، متقاضی برای ارائه مدارک (کپی برابر اصل) به بازرسی اداره کار محل کارگاه مراجعه می‌نماید.

 

شرایط صدور تأییدیه برای فعالیت مسئول ایمنی:

 

ارائه مدارک زیر:

  • معرفی‌نامه از کارگاه متقاضی
  •  تکمیل فرم ثبت‌نام به همراه یک قطعه عکس 4*3
  • تصویر برابر اصل گواهی پایان تحصیلات مطابق رشته‌های جدول ذیل
  • گواهی قبولی در دوره‌های آموزش ایمنی عمومی یا گواهی قبولی در آزمون ادواری دوره ارزیابی ریسک (Risk assessment)
  •  شرکت در جلسه توجیه شرح وظایف دوره تخصصی ایمنی (جهت تأیید و صدور مجدد گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران)

 

نکته:

افرادی که گواهینامه قبولی آزمون‌های ادواری ایمنی عمومی (مرکز تحقیقات)، از شرط ارائه گواهینامه دوره عمومی معاف می‌باشند.

هزینه شرکت در کلاس بر عهده کارفرما می‌باشد. ثبت‌نام در دوره‌ها از طریق سایت کانون انجمن‌های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت‌کار امکان‌پذیر است. ارائه اصل فیش واریزی دوره واحد بازرسی اداره کار الزامی می‌باشد.

 

نکته:

باتوجه به زمان‌بر بودن برگزاری کلاس‌ها از سوی کانون، شرکت آکس دوره های مسئولین‌ایمنی را برگزار می نماید. این دوره‌ها بمنظور اخذ گواهی تایید صلاحیت ایمنی و در صورت درخواست کارفرما به صورت مجزا برگزار می شود.

 

جهت مشاهده اطلاعات دوره های مسئولین ایمنی، اینجا را کلیک کنید.

متفرقه

آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کار آموزان

ایمنی عبارت است از میزان و درجه فرار از خطر. آموزش ایمنی مجموعه‌ای است از علوم و اصول جهت ایجاد مهارت لازم در شخص بمنظور کاهش خطرات در محیط‌کار.

آیین‌نامه‌ی آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران به استناد مواد 85، 91، 193، 196 قانون‌کار جمهوری اسلامی ایران تصویب شده است. این آیین‌نامه در راستای ایمنی کارگاه‌ها و ارتقاء ایمنی و صیانت از سرمایه انسانی و مادی تدوین شده است. کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار و کارگاه‌های خانوادگی ملزم به اجرای این آیین‌نامه گردیده‌اند.

نکته: شرکت‌ها جهت دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی، موظف‌اند آموزش های لازم را به کارکنان خود ارائه نمایند.

 

کارفرما یا نماینده قانونی‌وی مکلف است پیش از راه‌اندازی کارگاه‌ها، دوره ایمنی کارگری را برای کلیه نیروها برگزار نماید.

نکته: آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران درخصوص کارگاه‌هایی که پیش از تصویب این آیین‌نامه راه‌اندازی شده‌اند نیز صدق می‌کند.

 

در متن آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کار آموزان اشاره شده چنان چه کارفرما از پیمانکار و یا پیمانکارانی در کارگاه استفاده می‌کند، قبل از عقد قرارداد گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را از آن‌ها دریافت کند.

کسب این گواهینامه دلیلی بر گذراندن دوره‌های آموزش کارگری توسط کارگران، دوره آموزش ایمنی عمومی  و ارزیابی ریسک توسط مسئول ایمنی و گذراندن دوره کارفرمایی حداقل توسط یکی از اعضاء هیئت‌مدیره و یا مدیرعامل شرکت می‌باشد.

بازرسی از پروژه‌ها از طرف اداره کار استان کارگاه، بمنظور حفظ ایمنی و کاهش خطرات حین‌کار برای کارفرما می‌باشد.

 

اعضا کمیته آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کار آموزان

دستورالعمل‌های اجرایی آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کار آموزان توسط کمیته‌ای متشکل از اعضاء زیر تدوین گردیده است:

رئيس مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت‌کار

معاون آموزشي مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت‌کار به‌عنوان دبير كميته

مدیرکل بازرسی كار يا نماينده تام‌الاختیار وی

يك نفر از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه

يك نفر نماينده انجمن صنفی مسئولين ايمنی

يك نفر از مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی

يك نفر نماينده كارفرمايان

يك نفر نماينده كارگران

يك نفر بازرس كار از ادارات كل كار و امور اجتماعی استان‌ها به انتخاب مدیرکل بازرسی كار

 

چگونگی برگزاری کلاس‌های آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کار آموزان

چگونگی برگزاری دوره از طریق مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار مشخص‌ می شود. این دوره‌ها از طریق بازرسان اداره کار و کانون انجمن‌های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت‌کار استان‌ها برگزار می گردد. مؤسسات مجاز نیز قادر به برگزاری دوره‌های پیش نیاز اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران می باشند.

 

محتوای دوره

محتوای آموزش مطابق استاندارد مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت فنی و بهداشت كار می‌باشد. اين محتوا مشتمل بر سرفصل مباحث قابل‌ارائه در برنامه‌های آموزشی منطبق با نوع دوره و سطح شرکت‌کنندگان تدوين می‌گردد.

 

مدت زمان دوره

مدت‌زمان برگزاری دوره متناسب با نوع آن متفاوت می‌باشد و گواهینامه پس از قبولی در آزمون صادر می‌گردد. حداقل نمره قبولی در آزمون کسب نمره 10 از 20 می‌باشد.

 

وظیفه‌ی نظارت بر هرچه بهتر انجام شدن دوره با بازرسان ادارات کل کار و رفاه اجتماعی استان‌ها می‌باشد.

پیگیری گواهینامه‌ها تا زمان صدور، به‌صورت آنلاین از طریق کدملی افراد در سامانه اداره کار امکان‌پذیر می‌باشد.

 

استعلام گواهینامه آموزشی ایمنی و بهداشت‌کار برای كارگران تحت پوشش پيمانكاران:

1- ابتدا وارد سامانه مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت‌کار می‌شویم:

(http://scrtash.ir/certificates)

2- سپس بر روی تب نتایج آزمون کلیک کنید:

استعلام گواهینامه آموزشی ایمنی مسئول ایمنی

استعلام گواهینامه آموزشی ایمنی مسئول ایمنی

 

3- در صفحه بازشده شماره ملی فرد موردنظر را وارد کرده و سپس کلید جستجو را فشار می‌دهیم.

4- صورتی که فرد دوره آموزشی را طی کرده باشد، نام و تاریخ دوره در صفحه نمایش داده می‌شود.

 

تعرفه دوره

-هزينه دوره آموزشی برگزار شده توسط مركزتحقيقات، بر اساس قوانين مالی و تعرفه مصوب دولت و شورای اقتصاد می‌باشد.

مجری هزينه فوق را به شركت متقاضی و افراد شرکت‌کننده اعلام می نماید. پس از پرداخت هزينه دوره توسط كارفرما و ارائه رسيد به مجری دوره، برگزاری آموزش امکان‌پذیر خواهد بود.

 

ظرفیت کلاس ها

ظرفیت دوره‌های آموزشی حداکثر تا 30 نفر خواهد بود. مکان برگزاری دوره‌ها یا درفضای تعیین‌شده از طرف مرکز تحقیقات و یا به درخواست متقاضی در محل‌کارگاه خواهد بود. در این صورت وظیفه‌ی ایجاد فضای مناسب و امکانات از قبیل رایانه، وایت برد و پروژکتور برعهده متقاضی می‌باشد.

 

اطلاعات تکمیلی را می‌توانید در آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان و کارگران و دستورالعمل آیین‌نامه ایمنی كارفرمايان، كارگران مطالعه فرمایید.

.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هنوز امتیازی ثبت نشده است.)

Loading...

صلاحیت ایمنی پیمانکاران مرتبط

جهت مشاوره رایگان درخصوص اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و گواهی صلاحیت اداره کار با ما تماس بگیرید. مشاوره در خصوص اخذ گواهینامه ISO از دیگر خدمات شرکت نوین صنعت آکس می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید: 88209208-021 و 09307007475

ارسال نظر