لازمه اصلی گذراندن فرایند اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران به بهترین شکل و در کمترین زمان ، شناخت مراحل و الزامات موجود در مسیر دریافت آن برای شرکت های پیمانکار می باشد.

در ابتدا شرکت های پیمانکار باید بدانند که با توجه به مدارک خود میتوانند برای کدام یک از گواهینامه های تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران اقدام نمایند:

  1. گواهینامه موقت تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

  2. گواهینامه 2 ساله تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

شرکت های تازه تاسیس و یا بدون هیچ گونه پیمان جاری، تنها میتوانند در قدم اول جهت اخذ گواهینامه موقت تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران خود از اداره کار اقدام نمایند. ملاک عدم فعالیت یک شرکت، داشتن نامه عدم فعالیت از اداره مالیات و یا جدول درآمد ناخالص پیمانکاری در اظهارنامه مالیاتی سال آخر می باشد. در صورت فعال بودن شرکت اخذ گواهینامه موقت تایید صلاحیت ایمنی به هیچ وجه امکان پذیر نبوده و صرفا شرکت می بایست جهت دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی خود با اعتبار 2 سال اقدام نماید.

در صورت نیاز جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در حوزه مالیاتی پرونده تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران با ما تماس بگیرید

یکی از نکات کلیدی اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، گذراندن دوره های آموزش ایمنی الزامی و اخذ گواهینامه آموزشی مربوطه به آن ها می باشد.

طبق قوانین کنونی، حداقل یک نفر از اعضای اصلی شرکت( مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره) می بایست دوره 3 روزه کارفرمایی( 20 ساعته) را گذرانده و مدرک آن را اخذ نمایند. همچنین در صورت اقدام شرکت جهت دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران با اعتبار 2 سال، کلیه نیروهای بیمه شده شرکت( دفتر مرکزی و پروژه های جاری) می بایست دوره یک روزه کارگری( 8 ساعته) را بگذرانند.

دوره ایمنی 40 ساعته عمومی و 16 ساعته ارزیابی ریسک نیز مخصوص مسئولین ایمنی می باشد. این دوره ها در 2  کلاس مجزا به ترتیب به مدت 5 و 2 روز برگزار میگردنند.

جهت کسب اطلاعات لازم در خصوص حضور مسئولین ایمنی در کارگاه و کلیه دوره های آموزش ایمنی با ما تماس بگیرید.

تنها دوره های آموزشی معتبر از نظر اداره کار در فرایند اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، دوره های آموزش ایمنی زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار می باشد.

شرکت ها پس از تکمیل آموزش و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز جهت تشکیل پرونده سیستمی و فیزیکی پرونده ایمنی خود اقدام نموده و در صورت تایید پرونده مراحل کار را از طریق انجمن ها و اداره کار دنبال می نمایند.

جهت دریافت مشاوره  به منظور اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران با ما تماس بگیرید.

در صورت اعلام پیمان و یا پیمان های جاری، بازرس اداره کار در محل پروژه حضور یافته و کارگاه را از دید HSE مورد بررسی قرار میدهد.

 

نحوه اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران
جهت مشاهده الزامات لازم در زمان بازرسی جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران کلیک کنید.

 

پس از اتمام فرایند بازرسی پرونده به کمیته استانی در اداره کار محل ثبت شرکت  ارسال شده و نسبت به صدور یا عدم صدور گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران شرکت ها، تصمیم گیری میشود.

شرکت پیمانکار اگر به هر دلیلی رد صلاحیت شود میتواند تا 15 روز، نسبت به درخواست تجدید نظرخود، اقدام نماید.

در صورت تایید شرکت از طرف اداره کار، گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی شرکت شما به مدت 2 ماه ( موقت) و یا دو سال ( گواهینامه اصلی ) اعتبار خواهد داشت.

در تایید صلاحیت ایمنی موقت، در صورتی که شرکت موفق به انعقاد قراداد با سازمانی در طی مدت 2 ماه نشود، می بایست تعهد عدم پیمان خود را تمدید کرده و مجددا جهت کسب اعتبار موقت 2 ماهه اقدام نماید.، اما چنانچه شرکت موفق به انعقاد قراداد با ارگانی گردید، می بایست روال کار خود را به فرایند اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی با اعتبار 2 سال تغییر دهد.

نحوه اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 

شرکت هایی که موفق به اخذ این گواهینامه با اعتبار 2 سال گردیده اند، می بایست 45 روز قبل از اتمام تاریخ اعتبار گواهینامه نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.

به منظور کسب اطلاعات و مشاوره جهت تمدید گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران با ما تماس بگیرید.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02188209208 و 09307007475